Domů

Trutnovské Uffo je Stavbou roku 2011

Trutnovský polyfunkční stánek umění získal významné ocenění. Spolu s dalšími čtyřmi realizacemi se stal Stavbou roku 2011. Vítěze 19. ročníku prestižní soutěže vybrala odborná porota ze 42 přihlášených staveb.

Společenské centrum Uffo, jehož autory jsou Radek Vopalecký a Luděk Štefek, je jedním z nejmodernějších kulturních prostorů v České republice. Díky svým neobvyklým technickým parametrům umožňuje pořádání širokého spektra kulturních akcí, především klasických i alternativních divadelních představení, koncertů, výstav, ale i plesů a dalších akcí. „Impulzem k výstavbě centra byl fakt, že Trutnovu dlouhodobě chyběla divadelní budova. Chtěli jsme však zároveň docílit toho, aby nový prostor umožňoval co nejširší využití pro kulturní, ale i společenské akce,“ uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec, jenž byl hlavním iniciátorem aktivit vedoucích až k realizaci stavby.

Uffo je unikátní především díky své jevištní a hledištní části navržené scénografem a divadelním architektem Miroslavem Melenou. Ta umožňuje pět základních variant uspořádání – divadelní kukátko, koncert, arénu, ples a kongres. „Inspiraci jsme hledali na různých místech republiky, významná byla v tomto směru návštěva českobudějovické Baziliky. V místě, na kterém se rovněž významnou měrou podepsal Miroslav Melena,“ uvedl Adamec s doplněním, že ocenění vnímá jako potvrzení správnosti volby vytvořit nový velkorysý a především funkční kulturní prostor.

Provoz ve společenském centru Uffo začal na konci září 2010. Od této doby se v něm odehrává nepřetržitá řada kulturních a společenských akcí, při nichž je kladen důraz na kvalitu, ale i originalitu a co největší využití možností budovy. „Uffo v sobě snoubí funkční genius loci Melenova jevištního prostoru s architektonickou čistotou celku. Od začátku je zcela zřejmé, že disponujeme skutečně jedinečným kulturním prostorem. Naplňovat jej programem adekvátním jeho možnostem a významu vnímám jako jedinou smysluplnou formu jeho fungování. Z ocenění mám velkou radost a jsem si jist, že si jej Uffo plně zaslouží,“ řekl ředitel centra Libor Kasík.

Stavba, jejímž generálním dodavatelem byl BAK stavební společnost, a. s. , začala v říjnu roku 2008 a dokončena byla o necelé dva roky později. Z celkové zhruba čtyřistaosmdesátimiliónové investice získalo město Trutnov cca 180 miliónů korun z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

TZ_Trutnovske_Uffo_je_Stavbou_roku_2011.doc TZ_Trutnovske_Uffo_je_Stavbou_roku_2011.doc (211,00 KB)

Trutnov_Uffo.jpg Trutnov_Uffo.jpg (3,79 MB)

 

Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz