Domů

Po pěti letech se cena jízdného v trutnovské MHD zvýší o korunu

Tisková zpráva - 23. 11. 2011

Zvýšená sazba DPH, která začne platit od začátku roku 2012, se promítne i do cen městské hromadné dopravy v Trutnově. Nárůst jízdného však bude minimální, u dětí i dospělých bude činit u běžné jednorázové jízdenky pouze jednu korunu, u časových jízdenek pak pouze deset korun. Ceny se přitom naposledy měnily v dubnu roku 2006.

„DPH vzroste v této oblasti služeb z 10 na 14 procent, takže ona jedna koruna kompenzuje vedle  nárůstu daně i částečné pokrytí neustále se zvyšujících nákladů, protože například ceny pohonných hmot od roku 2006 výrazně stouply. I přes toto zdražení zůstane MHD stále výhodnější než linkové autobusy. Důraz bude od nového roku kladen i na větší využívání čipových karet,“ sdělila tisková mluvčí města Veronika Svobodová.

Běžná jízdenka zakoupená pomocí čipové karty bude stát od nového roku osm korun pro první a deset korun pro druhé tarifní pásmo. Jízdenka placená v hotovosti u řidiče vyjde na 12 korun a bude ji možné zakoupit pouze pro druhé tarifní pásmo. První pásmo hromadné dopravy tak budou moci využívat cestující jen prostřednictvím čipové karty. Důvodem této změny je jednak omezení zneužívání jízdného z levnějšího pásma a jednak snaha o větší využívání moderního a výhodného odbavování pomocí bezkontaktní čipové karty. Cena za její pořízení se může cestujícímu při pravidelném dojíždění vrátit za jeden až dva měsíce a pak už cestující výrazně šetří. To platí ještě ve větší míře při současném přechodu na časově zvýhodněné jízdenky. Větší využívání čipových karet také zkrátí časové prodlevy na zastávkách, protože si u řidiče nebude kupovat jízdenky tolik cestujících. Minimální změna cen se týká rovněž měsíčních a čtvrtletních zvýhodněných tarifů, které se navýší o deset korun. Nově bude zaveden čtvrtletní tarif i u zlevněného jízdného pro žáky, studenty a důchodce do 70 let, který vyjde na 280 Kč – ti měli doposud možnost zakoupení maximálně měsíční časové jízdenky.

OSNADO připravuje informační kampaň, která cestující městské hromadné dopravy s novinkami seznámí. U řidičů budou k dispozici také přednabité přenosné karty za zvýhodněnou cenu, které bude možné dodatečně zaregistrovat kvůli blokaci v případě ztráty nebo zcizení. Tím by mělo být zajištěno bezproblémové cestování hromadnou dopravou i pro ty, kteří cestují výjimečně a jízdenky si kupují pouze v hotovosti.


Ke stažení:

TZ - Po pěti letech se cena jízdného v trutnovské MHD zvýší o korunu.doc
mhd2.jpg


Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz