Domů

Naučná stezka Via Belli připomíná osudy vojáků v Česku i Polsku

Tisková zpráva - 4. 8. 2011

Přeshraniční spolupráce české a polské strany podpoří v příští letní sezóně cyklotrasu VIA BELLI 1866, otevřenou u příležitosti 140. výročí bitvy u Trutnova. Trutnov získá z unijních fondů přes 800 tisíc Kč, a to především na vytvoření tištěného průvodce ve třech jazykových mutacích, který dosud k propagaci cyklotrasy chyběl. Na přelomu června a července 2012 podpoří projekt česká i polská strana doprovodnými akcemi, zejména prezentací historických vojenských jednotek s koňmi a ukázkami vojenského výcviku.

Image

Cyklotrasa dlouhá cca 60 km vznikla v roce 2006 coby spojnice mezi významnými městy a místy bojů prusko-rakouské války roku 1866 v okolí Trutnova. Stezka s názvem „VIA BELLI 1866 – Po stopách války 1866 na Trutnovsku“ začíná ve městě Kamienna Góra v Polsku, kde v lazaretech umíraly po bitvě u Trutnova desítky raněných vojáků. Dál stezka pokračuje k českým hranicím přes Lubawku a na našem území kopíruje pohyb vojsk obou armád a jejich střety z roku 1866. Prochází tak Bernarticemi do Poříčí a v Trutnově navazuje na tabule naučné stezky Den bitvy u Trutnova založené v roce 2001. Poté pokračuje do Starého Rokytníku, Studence, Stříteže, Starých Buků, Vlčic, Pilníkova, Kocbeří a končí v Choustníkově Hradišti, kde navazuje na další cyklotrasy se zaměřením na válečné události roku 1866 na Královédvorsku, Náchodsku, Jičínsku, Hradecku a Českolipsku. K informovanosti turistů slouží 28 instalovaných tabulí (dvě na polské straně) věnovaných nejen armádním střetům, ale i pozadí válečného konfliktu, jako týlovému zabezpečení, lazaretům, náhrobkům a pomníkům.

Image

Bitva u Trutnova se odehrála ve dvou dnech 27. a 28. června 1866 a byla jediným vítězstvím rakouských vojsk. Na obou stranách padlo nebo bylo zraněno s trvalými následky 6000 vojáků. I přes vítězství byla nucena rakouská armáda ustupovat dál na jih, kde došlo 3. července u Chlumu a u Sadové u Hradce Králové k rozhodujícímu střetu. Z války vyšlo vítězně zejména díky lepší výzbroji Prusko. Prusko-rakouská válka se nesmazatelně zapsala do historie a trvale změnila budoucnost evropských národů. 

TZ_Naucna_stezka_Via_Belli_pripomina_osudy_vojaku_v_Cesku_i_Polsku.doc TZ_Naucna_stezka_Via_Belli_pripomina_osudy_vojaku_v_Cesku_i_Polsku.doc (358,50 KB)
Via_Belli_Gablenz.jpg Via_Belli_Gablenz.jpg (1,53 MB)
Via_Belli_Lubawka.jpg Via_Belli_Lubawka.jpg (290,87 KB)
Via_Belli_navstevnici.jpg Via_Belli_navstevnici.jpg (1,59 MB)
Via_Belli_panel.jpg Via_Belli_panel.jpg (1,52 MB)
Via_Belli_pomnik.jpg Via_Belli_pomnik.jpg (1,60 MB)

 

Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz